Videre til indhold
  • Nyheder
  • Arrangementer
    • Arrangementer
    • Afholdte Arrangementer
  • Fakta og tal
    • Branchestatistik
    • Analyser og rapporter
    • Viden om
  • Politik og kampagner
    • Bagsiden giver handlemuligheder
    • Bøvl koster business
    • Dråber til forskel
    • E-handel fra 3. lande
    • Ethanol: Essentielt for folkesundheden ​
    • Forebyggelsesalliancen for fremtidens sundhed​
  • Branchens ansvar
    • Branchens grønne omstilling
    • Branchens produkter gør en forskel
    • Forbrugernes sikkerhed
    • Look Good Feel Better
  • Om os
    • Om organisationen
    • Det arbejder vi for
    • Vores medlemmer
    • Hvem er vores medlemmer?
    • Sekretariatet
  • Bliv medlem
    • Medlemsfordele
    • Er du klar til ny lovgivning?
  • Kontakt
  • Log ind
  • Nyheder
  • Arrangementer
    • Arrangementer
    • Afholdte Arrangementer
  • Fakta og tal
    • Branchestatistik
    • Analyser og rapporter
    • Viden om
  • Politik og kampagner
    • Bagsiden giver handlemuligheder
    • Bøvl koster business
    • Dråber til forskel
    • E-handel fra 3. lande
    • Ethanol: Essentielt for folkesundheden ​
    • Forebyggelsesalliancen for fremtidens sundhed​
  • Branchens ansvar
    • Branchens grønne omstilling
    • Branchens produkter gør en forskel
    • Forbrugernes sikkerhed
    • Look Good Feel Better
  • Om os
    • Om organisationen
    • Det arbejder vi for
    • Vores medlemmer
    • Hvem er vores medlemmer?
    • Sekretariatet
  • Bliv medlem
    • Medlemsfordele
    • Er du klar til ny lovgivning?
  • Kontakt
  • Log ind

Design Professional tager ansvar – men det grå marked skaber udfordringer 

Fra man træder ind hos Design Professional, kan man mærke, at de anstrenger sig. De tager ansvar for, at deres produkter lever op til alle gældende regler, og overvåger løbende forbud eller begrænsning af indholdsstoffer. Men det er en opgave, der bliver mere udfordrende, når produkterne ender på det grå marked og sælges videre uden kontrol. Det skaber en situation, hvor Design Professional som importør kan stå med ansvaret, selvom de ikke har haft indflydelse på, hvordan produkterne er blevet opbevaret eller håndteret undervejs. 

“Vi lever op til alle krav og lægger mange kræfter i at sikre både dokumentation og kvalitet. Men når vores produkter sælges videre i kæden, mister vi kontrollen over, hvordan de håndteres. Og hvis noget går galt undervejs, ender ansvaret stadig hos os,” siger Tomas Dalqvist, direktør i Design Professional.  

De gør det rigtige – og betaler prisen  
Som officiel importør bruger Design Professional meget tid og mange ressourcer på at sikre, at de produkter, som de forhandler er i orden. Det gør de, fordi de ønsker at tage ansvaret alvorligt og levere sikre produkter til kunderne. De holder styr på dokumentation, lever op til kravene om sporbarhed og kontrollerer nøje, at deres varer er opbevaret korrekt, når de selv har dem på lager. 

Men når produkterne skifter hænder og sælges videre til tredjeparter, mister Design Professional kontrollen over, hvordan varerne bliver behandlet. Produkterne kan stå i meget varme lokaler i månedsvis eller til tæt på udløbsdatoen, hvilket kan forringe kvaliteten eller gøre dem uegnede til brug. Alligevel er det fortsat importøren, der har ansvaret for produktets sikkerhed over for slutbrugeren. 

“Vi gør os umage med at leve op til alle regler og sikre kvaliteten hele vejen, men så snart produktet forlader vores hænder, mister vi indflydelse på, hvordan det bliver håndteret. Alligevel står vi tilbage med ansvaret, hvis noget går galt. Det er dybt problematisk,” siger Tomas Dalqvist.  

Det grå marked undergraver ansvaret 
Hos Design Professional oplever man, hvordan produkter på det grå marked kan omgå kontrollen og ende hos forbrugerne uden garanti for sikkerhed. Når varer skifter hænder flere gange uden, at vigtig viden om opbevaring og holdbarhed følger med, står både virksomheder og forbrugere tilbage med risikoen. 

“Som importør tager vi gerne ansvar, men reglerne skal kunne håndhæves i virkeligheden. Når vores produkter havner på uautoriserede markeder, mister vi muligheden for at sikre, at de lever op til kravene, og det sætter os i en urimelig klemme. Derfor er det afgørende, at lovgiverne inddrager virksomhedernes erfaringer, når nye regler udformes,” siger Tomas Dalqvist. 

Et klart ansvar – hele vejen rundt 
Derfor skal det være tydeligere, hvornår en importør har ansvaret, og hvor langt det går. Både overfor myndigheder og forbrugere. Samtidig bør de virksomheder, der køber varer i Europa med det formål at sende dem ud og derefter ind på markedet igen, også kunne stilles til ansvar. Kun på den måde kan man sikre, at forbrugerne altid møder sikre produkter, uanset hvor de køber dem. 

Del denne nyhed:

Picture of Kontakt

Kontakt

Natalie Terkelsen
Konsulent til kommunikation og Public Affairs
+45 3374 6038
nate@kosmetikoghygiejne.dk

Andre nyheder

Sommerferielukket i uge 31

Sommeren er for alvor over os, og derfor holder sekretariatet sommerferielukket i uge 31. I ...
Læs mere

88 organisationer til EU: Gør onlineplatforme ansvarlige for de produkter, de sælger

Kosmetik- og hygiejnebranchen har sammen med 87 europæiske erhvervs-, forbruger- og miljøorganisationer sendt et fælles ...
Læs mere

Kemiomnibussen fastholder de høje sikkerhedskrav til kosmetik

Regeringen og miljøminister Maria Reumert Gjerding har i dag meddelt, at Danmark stemmer nej til ...
Læs mere

Kosmetik- og hygiejnebranchen: Solcremer med DHHB er sikre

DHHB er et godkendt UV-filter, der anvendes i solcremer for at beskytte huden mod solens ...
Læs mere
Kontakt
  • +45 72 25 57 70
  • info@kosmetikoghygiejne.dk
  • Børsgade 4, 1215, København K
  • CVR 20965428
Linkedin-in
Genveje
  • Bliv medlem
  • Nyheder
  • Arrangementer
  • Kontakt
  • Presse
  • Bliv medlem
  • Nyheder
  • Arrangementer
  • Kontakt
  • Presse
Information
  • Privatlivspolitik
  • Cookiepolitik
  • Medlemsbetingelser
  • Privatlivspolitik
  • Cookiepolitik
  • Medlemsbetingelser

© 2026 Kosmetik- og hygiejnebranchen – Designet af Aveo web&marketing

Opret en bruger på vores extranet

Som medlem af Kosmetik- og hygiejnebranchen har du adgang til en lang række eksklusive fordele og ydelser, som giver dig og din virksomhed værdi i hverdagen:

  • Hold dig opdateret på relevant lovgivning via vores lovgivningsoversigt
  • Mulighed for at tilmelding til vores nyhedsbreve
  • Find optagelser og materiale fra tidligere webinarer og arrangementer
Opret bruger