Branchen står sammen om at levere desinfektionsmidler

  

Myndighedernes anbefalinger om at bruge hånddesinfektion for at bekæmpe udbredelsen af Coronavirus har betydet en eksplosion i efterspørgslen på desinfektionsmidler i hele verden. Også i Danmark hvor historier om tomme butikshylder har præget mediebilledet. Men branchen arbejder dag og nat for at sikre leverancer af hånddesinfektion, lyder det fra Kosmetik- og hygiejnebranchen, der er brancheforening for blandt andet producenter og distributører af desinfektionsmidler, herunder hånddesinfektion.  

”Vores medlemmer arbejder i døgndrift for først og fremmest at sikre den vitale adgang til hånddesinfektion og desinfektionsmidler på hospitaler og i plejesektoren. Men også supermarkeder, transport og fødevareproduktion mangler hånddesinfektion. Vores medlemmer gør alt, hvad de kan for at følge med efterspørgslen," siger adm. direktør i Kosmetik- og hygiejnebranchen, Helle Fabiansen og tilføjer:  

Flere og flere af vores medlemmer omstiller i øjeblikket deres produktion på produktionsanlæg rundt om i Danmark og Europa til også at omfatte hånddesinfektion. Vi står i en ekstraordinær sundhedskrise lige nu, der kalder på ekstraordinære løsninger. Derfor er jeg stolt over at se, hvordan branchen står sammen ved at prioritere produktion af hånddesinfektion,  både sundhedsvæsenet, andre vitale funktioner i samfundet og detailhandlen kan få adgang til det.” 

Miljøminister Lea Wermelins beslutning om at dispensere for EU-kravhvilket skal gøre det nemmere for virksomheder at producere og sætte håndsprit på markedet, vækker også glæde hos Helle Fabiansen, der roser miljøministeren for at handle på området: 

"Dispensationen giver nu virksomhederne en fasttrack til markedsføring, og det bliver nemmere at omstille produktionen, så flere kan fremstille hånddesinfektion, siger Helle Fabiansen.