Det arbejder vi for
I Kosmetik- og hygiejnebranchens taler vi medlemmernes sag og kæmper for branchens rammevilkår.
En af vores vigtigste opgaver i Kosmetik- og hygiejnebranchens er at arbejde for at fremme branchens rammevilkår, så vores medlemmer har de bedste betingelser for at drive virksomhed i Danmark. Det gør vi ved at tale vores medlemmers sag overfor embedsmænd, politikere og i medierne. Vi deltager i udvalg, arbejdsgrupper og forummer på branchens vegne og er høringspart på nye love og bekendtgørelser, der har betydning for vores medlemmer.
En branche der er værd at værne om
Kosmetik- og hygiejnebranchen er en integreret del af danskernes hverdag og af dansk økonomi. Hver dag anvender millioner af danskere produkter fra vores branche, og bag dem står virksomheder, der udvikler, producerer og distribuerer produkter, der gør en forskel for danskernes sundhed og velvære.
Samtidig er branchen en markant bidragsyder til dansk økonomi. Samlet set bidrager branchen med 25 mia. kr. til Danmarks BVT, den skaber 20.000 arbejdspladser fordelt over hele landet og lægger knap 8 mia. kr. i statskassen årligt. Samtidig er branchen blandt de mest produktive i Danmark, hvor hvert årsværk skaber 20 % mere værdi end i andre brancher.
Det gør kosmetik- og hygiejnebranchen til en væsentlig del af dansk erhvervsliv og en branche, der spiller en reel rolle for vækst, beskæftigelse og velstand.
Vores arbejde for bedre rammevilkår
Når vi taler branchens sag, handler det om at sikre, at branchen fortsat kan udvikle sig og bidrage til samfundet.
Virksomhederne opererer i et internationalt marked med komplekse værdikæder. Derfor er stabile, forudsigelige og fælles europæiske rammer afgørende for både konkurrenceevne og forbrugersikkerhed.
Sammen med vores medlemmer arbejder vi for:
EU har nogle af verdens mest ambitiøse regler for kemi og forbrugerbeskyttelse, som sikrer både høj sikkerhed og ens vilkår for virksomheder. Nationale særregler og uens håndhævelse underminerer det indre marked og skaber unødig usikkerhed. Derfor bør regulering fastlægges på EU-niveau, hvor den er fælles, klar og effektiv for alle.
Regulering bør tage udgangspunkt i den faktiske risiko ved brug og ikke alene stoffers iboende farlige egenskaber. En ensidig farebaseret tilgang kan føre til unødige forbud uden reel gevinst for forbrugersikkerheden. En risikobaseret tilgang er forudsætningen for en konkurrencedygtig branchen og en høj forbrugersikkerhed
EU’s grønne omstilling skaber en omfattende bølge af ny regulering, som branchen skal implementere på kort tid. Det stiller store krav, især til SMV’er, og kan bremse omstillingen, hvis rammerne er uklare. Derfor er der behov for tydelig og anvendelig vejledning, så virksomhederne kan omstille sig i tide.
Det nuværende forslag til byspildevandsdirektivet risikerer at placere en uforholdsmæssig stor regning hos kosmetikbranchen, fordi det ikke afspejler branchens reelle bidrag til forureningen. Det følger ikke princippet om, at forureneren betaler, og bør derfor justeres.
Europæiske virksomheder lever op til strenge regler, mens online handelsplatforme fra tredjelande ikke gør. Det skaber unfair konkurrence og svækker forbrugerbeskyttelsen. Derfor bør online handelsplatforme holdes ansvarlige for, at alle produkter, der sælges via dem, overholder EU-lovgivningen.