Videre til indhold
  • Nyheder
  • Arrangementer
    • Arrangementer
    • Afholdte Arrangementer
  • Fakta og tal
    • Branchestatistik
    • Analyser og rapporter
    • Viden om
  • Politik og kampagner
    • Bagsiden giver handlemuligheder
    • Bøvl koster business
    • Dråber til forskel
    • Ethanol: Essentielt for folkesundheden ​
  • Branchens ansvar
    • Branchens grønne omstilling
    • Branchens produkter gør en forskel
    • Forbrugernes sikkerhed
    • Look Good Feel Better
  • Om os
    • Om organisationen
    • Vores medlemmer
    • Hvem er vores medlemmer?
    • Sekretariatet
  • Bliv medlem
    • Medlemsfordele
    • Er du klar til Green Deal?
  • Kontakt
  • Log ind
  • Nyheder
  • Arrangementer
    • Arrangementer
    • Afholdte Arrangementer
  • Fakta og tal
    • Branchestatistik
    • Analyser og rapporter
    • Viden om
  • Politik og kampagner
    • Bagsiden giver handlemuligheder
    • Bøvl koster business
    • Dråber til forskel
    • Ethanol: Essentielt for folkesundheden ​
  • Branchens ansvar
    • Branchens grønne omstilling
    • Branchens produkter gør en forskel
    • Forbrugernes sikkerhed
    • Look Good Feel Better
  • Om os
    • Om organisationen
    • Vores medlemmer
    • Hvem er vores medlemmer?
    • Sekretariatet
  • Bliv medlem
    • Medlemsfordele
    • Er du klar til Green Deal?
  • Kontakt
  • Log ind

Kosmetik- og hygiejnebranchen anbefaler alle medlemmer at udfase PFAS i kosmetik  

Kosmetik- og hygiejnebranchen anbefaler alle sine medlemmer at udfase anvendelsen af PFAS (per- og polyfluorakyl stoffer), der er bevidst tilsat i kosmetik og personlige plejeprodukter, som bringes i omsætning pr. 31. december 2025. 

Det vil sige, at der pr. 31. december 2025 ikke må komme nye produkter på markedet, der indeholder bevidst tilsat PFAS. Anbefalingen kommer i forlængelse af, at den europæiske brancheorganisation Cosmetics Europe har anbefalet sine medlemmer at udfase anvendelsen af bevidst tilsat PFAS i kosmetik.

”PFAS er i dag generelt meget lidt udbredt i kosmetik og personlige plejeprodukter. Forskellige undersøgelser har vist, at under 1 procent af produkterne på markedet indeholder PFAS. Med vores anbefaling ønsker vi nu at komme helt i mål med en total udfasning,” siger adm. direktør i Kosmetik- og hygiejnebranchen, Helle Fabiansen og tilføjer: 

”Virksomhederne i branchen har igennem innovation og udvikling formået at fremstille ingredienser og produkter, der lever op til forbrugernes forventninger og behov, og som ikke har de samme problematiske miljømæssige egenskaber som PFAS har vist sig at have.” 

Spørgsmål og svar om anbefalingen 

Hvad er PFAS? 

Ifølge OECD defineres PFAS som; Fluorerede stoffer som indeholder minimum et fuldt fluoreret methyl eller methylen kulstof atom (som ikke indeholder hverken H/Cl/Br/I), dvs. PFAS er alle kemikalier som minimum indeholder en perfluoreret methyl gruppe (-CF3) eller en polyfluoreret methylene gruppe (-CF2-). 

Omfatter jeres anbefaling alle typer af PFAS? 

Ja, vores anbefaling gælder for alle typer af PFAS, der er omfattet af OECD’s definition. 

Hvilke produkter er omfattet af anbefalingen? 

Anbefalingen omfatter kosmetik og personlige plejeprodukter, som defineret i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) Nr. 1223/2009 af 30. november 2009 om kosmetiske produkter (kosmetikforordningen), der bringes i omsætning pr. 31. december 2025.  

Det vil sige, at produkter, der er bragt i omsætning før 31. december 2025, og fx kan findes på hylderne i detailhandlen efter den dato, kan sælges ud.  

Anvendes PFAS i et stort omfang i kosmetik? 

Det er kun en meget lille andel af kosmetiske produkter, der indeholder PFAS. Og anvendelsen har været støt faldende i takt med, at producenter løbende har udfaset brugen de senere år. 

Den svenske kemikalieinspektion har i 2021 kortlagt kosmetiske produkter med indhold af PFAS på det svenske marked, som er sammenligneligt med det danske marked. Undersøgelsen viste, at kun en mindre del af produkterne indeholdt PFAS – under 1 % indenfor de fleste produktgrupper.   

Del denne nyhed:

Picture of Kontakt

Kontakt

Christian Ditlev Lund
Kommunikation og Public Affairs
+45 7225 5770
cdl@kosmetikoghygiejne.dk

Andre nyheder

Fælles europæisk opråb til det danske EU-formandskab

I dag offentliggør Kosmetik- og hygiejnebranchen sammen med de to polske brancheforeninger et åbent brev ...
Læs mere

Ny undersøgelse: Danskernes solvaner afslører høj tillid til solcreme

I Kosmetik- og hygiejnebranchen har vi netop gennemført en ny befolkningsundersøgelse, der giver et unikt ...
Læs mere

Lovsjusk sender uretfærdig spildevandsregning til kosmetikbranchen

En aktindsigt i EU-Kommissionens datagrundlag viser, at kosmetikindustriens bidrag til den samlede forurening med mikroforurenende ...
Læs mere

Solcremer i Danmark er fri for UV-filteret 4-MBC

En nylig artikel i et dansk medie har sat fokus på solcremers indholdsstoffer, særligt UV-filteret ...
Læs mere
Kontakt
  • +45 72 25 57 70
  • info@kosmetikoghygiejne.dk
  • Børsgade 4, 1215, København K
  • CVR 20965428
Linkedin-in
Genveje
  • Bliv medlem
  • Nyheder
  • Arrangementer
  • Kontakt
  • Presse
  • Bliv medlem
  • Nyheder
  • Arrangementer
  • Kontakt
  • Presse
Information
  • Privatlivspolitik
  • Cookiepolitik
  • Medlemsbetingelser
  • Privatlivspolitik
  • Cookiepolitik
  • Medlemsbetingelser

© 2025 Kosmetik- og hygiejnebranchen – Designet af Aveo web&marketing